Všichni v jižní Americe strašili, že Paraguay je ten nejhorší stát na tomhle kontinentě. Ale já mám odsud snad nejlepší zážitky...

Přijel jsem z Brazílie...

DSC_8427

18.5.2013 Asunción, Paraguay
Dnes vyrážím z Foz do Iguazu v Brazílii a mířím do Asunciónu, hlavního města Paraguay. Hranice je totálně ucpaná a jak se později dozvídám, tak je v Paraguay stávka a lidé blokují hranici. Naštěstí motorky nechávají projíždět. Na mostě přes řeku, která je přirozenou hranicí mezi Paraguay a Brazílií, je totální chaos. Auta ve směru Paraguay stojí a tisíce motorek jedou z Brazílie na stranu druhou. A já mezi nimi. Všechno jsou to mototaxi. Mají žluté motorky, žluté helmy a všude je prostě žluto. Jedou jak magoři a je to opravdu proud motorek a mezi nima já s půltunovou motorkou. Je to tu o život. Jednu věc mám vyzkoušenou. Pokud chce člověk přežít v takovéhle situaci, musí být ještě větší magor než oni a cpát se všude kam to jen jde. Když jsem konečně přejel most, ulevilo se mi a šel jsem na imigracion. Jenže tam mě poslali zase zpátky, protože jsem neměl výstupní razítko z Brazílie. To znamená znovu přes most a pak zase zpátky. Sakra! Co se dá dělat. Dal jsem to, ale byly to jedny z nejnebezpečnějších okamžiků na motocyklu v jižní Americe. Nešlo asi o život, ale nestál jsem ani o polámané ruce a nohy. Mototaxikáři jsou opravdu psychopati. A tady se jich koncentrovalo tak tisíc. Takže tisíc psychopatických řidičů okolo mě. Jinak celní formality proběhly rychle, žádné poplatky, úplatky ani nic jiného. Za hranicemi se provoz uklidnil do jihoamerického standardu a já si to pálím za krásného dne do Asunciónu. Pěkná motorovačka a cestou míjím desítky, možná stovky termitišť, která jsou snad všude kam se podívám. Když jsem přijel do hlavního města, tak na křižovatce mě oslovil kluk na HD Sportster a ptal se mě, co hledám. Říkám, že hotel někde v centru za normální peníze. Říká, pojeď za mnou. Odvezl mě k hotelu svého kamaráda, domluvil mi slevu a říkal, že pracuje v motobaru, kde se scházejí všichni místní harleyáři. Pozval mě tam a já měl o zábavu postaráno. Ubytoval jsem se, vzal si taxi a jel do toho jejich baru. Byla to obrovská bomba, na kterou nikdy nezapomenu! Perfektní lidi a sranda. Vypávěl jsem své zážitky z cest a za chvíli jsem znal skoro všechny harleyaky z Asunciónu. Nenechali mě vůbec nic zaplatit, přivezli mi triko od dealera HD Paraguay a vůbec mě neskutečně hostili. Skončili jsme až ráno a pak mě ještě odvezli do hotelu. Domluvili jsme si ještě společnou projížďku v 11 hodin dopoledne. Vzhledem k tomu, že jsme skončili někdy kolem sedmé hodiny ranní, se mi to nezdálo moc reálné, ale oni že prý v pohodě.

166043_10201291404109795_1787978328_n

19.5.2013 Asunción, Paraguay
Dal jsem si budíka na 10.30 hod a dokonce jsem se i opravdu vzbudil, ale venku lilo. Nepřijel nikdo. Ani se nedivím po tom, co jsme včera všechno vypili. Šel jsem si zase lehnout a někdy okolo třetí mi zavolali do hotelu, že mě za chvíli vyzvednou a jdeme grilovat. Jedeme všichni společně autem k jednomu z nich na grilování. Parádní akcička. Majitel, u kterého se griluje, mě pozval k sobě domů a v obývacím pokoji měl zaparkovaný Harley. Vypadalo to super. V garáži měl asi 10 různých motorek a několik luxusních aut. U grilování byla sranda a super maso. Kousky masa tu máčí do omáčky, která je udělaná ze sojovky, ve které plavou plátky česneku. Ještě to trochu zakápnou citronem a chutná to fakt skvěle. Večer se přesunujeme do motobaru, kam přijde tak 30 lidí a je neskutečná sranda. Šéf místního HD klubu mi dal několik triček, odznak, baťoh a další věci s logem HD Club Paraguay. To bylo fakt nádherný. Dokonce jeden z členů místního MC mi dal svůj šátek se svejma „barvama“. Naprosto skvělá atmosféra a opravdu perfektní lidi. Sem se ještě někdy v budoucnu musím vrátit. K ránu mě odvezli do hotelu a já byl fakt nadšenej.

65606_10201291402149746_1481531989_n

20.5.2013 Coronel Bogado, Paraguay
Z Asunciónu mám dnes namířeno do české osady ve městečku Coronel Bogado. Cesta ze začátku dobrá, ale pak začne zase lejt. V Coronel Bogado si najdu hotel a volám na mobil místního Čecha. Číslo na něj mi našla Nadžúha na internetu a má to být zástupce místní české komunity. Přijíždí chlap a ženská. Chlapík má dost silný místní přízvuk, ale ženská mluví úplně perfektně. Tak jí pochválím češtinu a ona mi říká: “Já jsem Češka a jsem tu učitelka a přijela jsem před dvěma měsíci.” Aha. Tak proto.

981190_609994895677631_99714242_o

Zastavujeme se u nich doma. Chlapík vytáhne pivo, celá rodina se sleze a povídáme si. Všichni jsou zemědělci a pěstují rýži, bavlnu apod.. Myslím, že se jim tu lehce nežije. Škoda, že jejich pradědové nedotáhli tu svou kárku dál do Argentiny nebo do Brazílie, kde je to mnohem vyspělejší. Vyptávám se na celou historii Čechů tady v Paraguay. Pak jsme jeli do další rodiny a opět pivo a klobásy. Povídáme si o České republice, Paraguay, mojí cestě a vůbec o životě. Můj ročník, tedy čtařicátníci, mluví ještě poměrně slušně česky. Mlaďoši už vůbec. Akorát umí říct “dobrý den” a to je všechno. Ve třetí rodině to bylo taky zajímavé. Pán povídal hodně, ale mluvil pořád jen o sobě a strašně potichu a monotónně. Začala mi padat hlava. A nejen mě, ale i ostatním. Později jsem se dozvěděl, že má tady přezdívku “Uspávač hadů”. Večer jsem prokecal s místí učitelkou v jediný hospodě co tu mají. Na jejím místě bych se tu zbláznil. Není tu vůbec nic. Bude tu asi dva roky a to je dost šílená představa.

DSC_8710

21.5.2013 Coronel Bogado, Paraguay
Z české vesnice Coronel Bogado jedu přes Encarnacion po silnici č. 6 směr Foz do Iguazu. Cestou turistuju po jezuitských ruinách, což je dost zajímavý. Ale víc než památky jsou v Paraguay zajímaví lidé. Zastavil jsem v malém městě a něco si filmoval. Během minuty bylo okolo motorky tak 30 lidí. Vyptávali se, zajímali se a vůbec byli super. Pak přišli dva policajti, podali mi ruku a obdivovali motorku. Pustil jsem úplně naplno moje oblíbené Gipsy Kings a najednou všichni začali tancovat. A to včetně policajtů. Nádherný a nezapomenutelný okamžik mého života. Neuvěřitelná atmosféra. Odjížděl jsem úplně v euforii. Obyčejní lidé berou 12USD na den, ale vysmátí jsou jak milionáři. Jsem z nich absolutně nadšený. Paraguay nebo spíš Paraguayci, jsou suproví lidé.

DSC_8714

... a do Brazílie se zase vracím...


Komentáře:

Road trip status

114% Complete

Ujeto: 11410 KM

Zbývá: 0 KM

© 2021 www.worldismine.com